Hogyan neveljünk olvasó gyermeket?

Egyre több szülő panaszkodik, hogy gyermeke nem olvas szívesen. Könyvet csak akkor vesz kézbe, ha muszáj, az olvasás pedig nem örömforrás, csak szenvedés és kötelesség számára.

Pedig olvasni tudni kell!

Az olvasás a fejlődés alapja

Társadalmunknak az olvasás az alapja. Az információk többségét írott formában őrizzük, az olvasás az alapja a tanulásnak, a munkának, a művészetek jelentős részének, és természetesen nagyrészt a szórakozásnak is. Olvasás nélkül nem lehet szakmát szerezni, és nem lehet továbbfejlődni. Az olvasás olyan élményekkel ajándékozhat meg minket, melyek alapvetőek lehetnek későbbi életünk szempontjából.

Éppen ezért jogos a szülőknek az az elvárása, hogy gyermekük jól olvasson, azaz képes legyen a leírt szöveg feldolgozására, megértésére és az új információk alkalmazására. De nem elég, ha gyermekünk képes felismerni a betűket, összeolvasni a szavakat, megérteni a mondatok és a szöveg tartalmát. Ha azt akarjuk, hogy szeressen olvasni, akkor ennél több kell.

Belső mozizás

Az olvasás kulcsa a fejlett belső képteremtő képesség, a képzelet. Amikor olvasunk, akkor belső szemeink előtt megjelenik a kép is, mintha moziban ülnénk. Látjuk az erdőket, a hegyeket, melyről az író beszél, látjuk a csatákat, az autós üldözéseket, látjuk a szerelmesek egymásba fonódó kezeit, látjuk a Tadzs Mahal kupoláit, a Notre Dame tornyait vagy épp a Dűne homokférgeit. Ez a belső mozizás adja az olvasás örömét, ez segít hozzá, hogy átélhessük a leírtakat.

Ha azt szeretnéd, hogy gyermeked szeressen olvasni, akkor elsősorban arról kell gondoskodnod, hogy ez a képteremtő képesség kifejlődjön gyermekedben.

Otthon, kocsiban, metrón

Mit tehetsz gyermeked képzeletének fejlesztéséért?

A legfontosabb: a meseolvasás. Olvass gyermekednek gyakran, és sokat. Olvass este, olvass a buszon, a metrón, a rendelőben, a kocsiban. Mindig legyen a táskájádban, vagy a telefonodon egy-egy mese, amit elővehetsz és felolvashatsz. Míg Te olvasol, gyermeked szeme előtt megelevenednek a mesealakok, formát kapnak a várak és a kastélyok, magasba repülnek a táltos paripák. Együtt nevet a hőssel, együtt győzik le a sárkányt és a gonosz mostohát, közösen menekülnek a mindent elpusztító tűzvész elől. Ilyenkor gyermeked látja – úgy értem, tényleg látja – az elmesélt eseményeket, és még teste is ennek megfelelően reagál: mozdul a keze, a lába, a szíve gyorsabban dobog, tüdeje kitágul.

Ilyenkor feloldódnak szorongásai, félelmei csitulnak, megnyugszik, a dolgok helyükre kerülnek benne. Megtanulja, hogy a világ szép és jó hely, ahol győz az igazság, és a jó elnyeri jutalmát, a gonosz pedig biztosan megbűnhődik.

Ha a kisgyerek megtanulja, hogy a történet átélése örömet jelent, akkor szívesebben vesz majd a kezébe könyvet.

Könyv mindennap

Sokat segít, ha a könyv része a család mindennapjainak. A kisgyerek önkéntelenül is utánozza a felnőtteket, nagyobb testvéreit. Ha azt látja, hogy a családtagok nem csak akkor olvasnak, amikor dolgoznak, vagy tanulnak, hanem a könyv a pihenés, a szórakozás eszköze, akkor ő is szívesen veszi kézbe, lapozgatja, nézegeti a képeket. Legyen a könyv érték a családban, legyen része ünnepeinknek is, például karácsonyi, születésnapi ajándék formájában.

A tévé nem bébiszitter

Bár nem vagyok a tévé ellensége, a tévézés az olvasás szempontjából egyértelműen károsan hat. A készen kapott képek leszoktatják a gyerekeket képzeletünk használatáról, így belső képalkotásuk sem fejlődik. Tehát, ha azt szeretnéd, hogy gyermeked jó olvasóvá váljon, akkor ne engedd, hogy túlzásba vigye a tévénézést.

Soha ne használd a tévét kényelemszeretetből, azért, hogy azzal kösd le a gyereket. Ha tévét néztek, akkor közösen tegyétek, beszéljétek meg, amit láttatok, esetleg szőjék tovább a történetet, hogy ezzel is megmozgassa gyermeked képzeletét.

Közösen is lehet

Tudom, sokszor nincs rá lehetőség, hogy Te olvass mesét gyermekednek. Sok a munka, hazaérve pedig ott a háztartás, a főzés és az egyéb tennivalók. Erre is van megoldás: Hallgassatok mesét vagy gyerekeknek szóló hangoskönyvet. Ma már rengeteg igényes, izgalmas kiadvány érhető el. Míg Te főzöl, addig gyermeked a konyhaasztalnál ülve hallgathatja a történetet, és közben akár rajzolgathat is. Mindkettőtöknek izgalmas időtöltés.

Ha szeretnél tenni gyermeked olvasási képességének fejlesztéséért, akkor kattints ide, és tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek!


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Minek az a szemüveg?!
Minek az a szemüveg? Vedd le azonnal! Ez igazságtalan előnyt ad Neked azokkal szemben, akik nem...

Olvasási zavar és beszédértés
A beszéd nemcsak a szavak, mondatok kiejtésének képességét jelenti, hanem azt is, hogy megértjük...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Nagyon örülünk, hogy rátaláltunk a Varázsbetű Fejlesztő Műhelyre. Kisfiam nagyon szívesen játszik a Varázsbetű programmal, a hírlevélben én is szakmailag színvonalas cikkeket olvashatok. Tetszik, hogy a megoldott feladatok hangos felolvasásával a verbalitás is megjelenik. Fontosnak tartom, hogy a kiegészítő programok által a képességek felmérésére, a nagymozgások fejlesztésére is lehetőség nyílik. Ugyanis a hatékony fejlesztés ezekkel együtt válik teljessé.

Schönfeld-Lakatos Andrea, Budapest

Érdekel >>>


Nagyon tetszik a program. Szülőként és gyógypedagógusként is hasznosítani szeretném. A kezelőfelület egyszerű, könnyen elboldogul vele egy kisiskolás is. Nagyra értékelem, hogy a program naplózza az eredményeket, és hogy a nehézségi szintet választani lehet. Bár a nagyobbik fiam még csak pár napja iskolás, de néhány hónap múlva már hatékonyan tudjuk használni itthon az olvasás fejlesztésére.

Dobosné Hegedűs Annamária, Karcag

Érdekel >>>


Sok gyermek szüleinek nevében is KÖSZÖNÖM, hogy ilyen segítséget nyújtanak és segítenek megelőzni a későbbi kudarcokat. KÖSZÖNÖM!

Hornokné Juhász Erika

Érdekel >>>


A gyerek jól szórakozott a feladatokkal, ez kész csoda, mert már a haja is égnek áll bármilyen feladattól. A CD számunkra nélkülözhetetlen!

Varga Anna

Érdekel >>>


BTM-es gyermekek fejlesztő terápiája során remekül használható játéksor. Mindig felvillanyozódnak a tanulók, ha a Varázsbetűs CD-t meglátják a kezemben.

Hubayné Ágoston Mária fejlesztő pedagógus, Pollack Mihály Általános Iskola,Kazincbarcika

Érdekel >>>


Felnőttként használom, mert nem ismerték fel a problémát iskolás koromban, ezért sokat szenvedtem. Ez a program sokat segít és kérem írják meg, ha tudnak ajánlani felnőttek számára más programokat is!

László Gabriella, Budapest

Érdekel >>>


Mindegyik játékos feladat nagyon szuper. Szívesen játszik vele a gyerek, észre sem veszi, hogy éppen tanul, "fejlesztődik". A feladatok változatosak, kedvesek és a végén a női hang igazán bájos.

Láng Krisztina, Budapest

Érdekel >>>


Gondolkodtató és játékos. A gyermekem igazán élvezi a feladatokat.

Kronvalter Vendelné, Dabas

Érdekel >>>


A gyerekeim imádják! Nagyon jó ötletnek találom a jutalom játékokat, amiből minden korosztály megtalálja a kedvencét!

Ábel Istvánné, Felgyő

Érdekel >>>


Nagyon jónak találom a programcsaládot, mert játékosan szerzi meg a kisgyermek a tudást. Köszönet a szerzőknek!

Lovászné Garai Eszter, Budapest

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Játékötletek nyári szünetre
A gyerekeknek a nyári szünet nagy öröm, de gyakori, hogy az első hetek örömének múltával időnként...

Mivel töltsük a nyarat?
Minden évben komoly dilemmát jelent számomra, hogy tanuljon, ismételjen nyáron gyermekem vagy inkább...

Hagyj időt a pihenésre!
A diszlexiás gyerekek szüleit gyakran gyötri az a kérdés, hogy kell-e nyáron tanulni, és ha igen,...

Tippek a nyári szünet hasznos eltöltésére
Elkezdődött a nyári szünet. Gyermekedre tíz iskolamentes hét vár. Nincs tanítás, nincs leckeírás,...

Gyermeked fizeti meg a diszlexia árát
Sokkal több gyermek küzd diszlexiával, mint gondolnánk. A szakértők szerint a gyerekek körülbelül...

Hat ötlet, hogy gyermeked megszeresse az olvasást
Gyermeked értelmi képességeinek fejlesztésére a legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer az olvasás....

5 tény a diszlexiáról, amit mindenképp tudni kell
Öt tény az olvasási zavarokról, melyet minden szülőnek tudnia kell, akinek a gyermeke olvasni tanul....

Tömegkommunikációs eszközök - Segítenek, vagy ártanak?
Te is meg szoktál lepődni, mikor azt veszed észre, hogy gyermeked legalább úgy, vagy talán még...

Okos lennél, vagy gazdag?
Igen, ha lehet, akkor egyszerre mind a kettő, okos is, ÉS gazdag is. Sőt, ha lehet kérni, akkor jó...

Mosolyogj!
A 101. légideszant hadosztály katonái lassan haladtak az iraki Najaf városka főutcáján az ország...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb