Tíz ötlet gyermeked képességeinek fejlesztésére

Szülőként természetesen szeretnénk fejleszteni gyermekünk képességeit, hogy amikor az iskola elkezdődik, felkészülten vághasson bele a tanulásba. Ehhez izgalmas ötletekre van szükség, azonban játékos feladatokat kitalálni sokszor nem is annyira egyszerű. Ma ebben szeretnék segíteni.

Használd gyermeked minden érzékszerveit a tanulás során

Ha a tanulásra gondolunk, akkor általában egy könyv fölött görnyedő ember képe jelenik meg előttünk. Pedig nem csak így lehet új dolgokat elsajátítani. A kisgyermekek érzékszerveikkel tanulnak, szeretnek mindent megfogni, megszagolni, megkóstolni és így próbálják megérteni az őket körülvevő világot.

Vágj ki kartonpapírból betűket és számokat, majd add gyermekednek és kérd meg, hogy díszítse ki levelekkel, termésekkel, pipatisztítóval, színes papírokkal, rajzokkal. Gyermeked díszítés közben könnyebben megjegyzi a betűk, számok formáját. Mindennap gyakoroljatok, mondjátok ki hangosan a betű nevét és kérd meg gyermeked, hogy ujjával kövesse a betű alakját. Ha jól megy, próbáljátok kirakni a betűkből gyermeked kereszt és vezeték nevét. Hamarosan a utcán sétálva a feliratokban is fel fogja ismerni a betűket és számokat.

Számoljatok, mérjetek játékosan

Számoljátok meg együtt a játékait, a lakásban lévő használati tárgyakat, mindent, ami a kezetekbe kerül. Később mérjétek le a tárgyakat, hasonlítsátok egymással össze a súlyukat, hosszúkat, magasságukat. Legyél kreatív! Ősszel megkérdezheted, gyermeked mit gondol, hány almát kell egymás tetejére tenni, hogy akkora legyen, mint ő maga. Hány fa építőkockát kell egymás mellé tenni, hogy olyan széles legyen, mint a hűtőszekrény. Mennyi képeskönyvvel tudnátok lefedni az ágyát. Gyermeked így kihívásnak, játéknak fogja tekinteni a feladatot és észrevétlenül sajátítja el a számokat.

Címkézd fel

Címkézz fel egy-két tárgyat otthonodban, majd vedd le a címkéket és címkézz fel helyette másokat. Ügyelj arra, hogy ugyanazt a betűtípust és betűméretet használd, így gyermeked könnyen felismeri majd a szavakat. Gyakoroljátok a tárgyak nevét naponta! Ez segíteni fog gyermekednek abban, hogy a hangalakot összekösse a betűkkel. Ha már ismeri a betűket, megkérdezheted tőle, hogy például a lámpa szó milyen betűvel kezdődik és megkérheted rá, hogy a címkén mutasson rá az L betűre.

Dolgozzatok együtt

A gyerekek kis korban nagyon segítőkészek. Élvezik, ha segíthetnek szüleiknek, vagy ha fontos feladatokat bíznak rájuk. Mindig nagyon igyekeznek, csak az a gond, hogy lassabban végzik el a teendőket mint mi, és gyakran nincs türelmünk megvárni, míg végeznek. Használd ki ezt a lehetőséget, végezzétek együtt a házimunkát!  Közben beszélgessetek vagy játsszatok kitalálósdit! Kérdezd meg tőle, hogy hova kell tenni a zoknikat, vagy egyszerűen tedd rossz helyre a tárgyakat és hagyd, hogy kijavítson Téged. Tegyél úgy, mintha nem vennéd észre a hibát. Vicces, ha a villákat a zoknis fiókba teszed vagy a gyerekjátékokat a hűtőszekrénybe. Ezek a feladatok arra tanítják gyermeked, hogy vállaljon felelősséget, segítsen másoknak és hogy ő is fontos része a családnak.

Játsszatok kincsvadászatot

A gyerekek szeretik az izgalmas játékokat, kihívásokat. Kérd meg gyermeked, hogy keressen bizonyos előírásoknak megfelelő tárgyakat. A helyszín bárhol lehet. Például keressen lila ételeket az boltban vagy kerek tárgyakat otthon. Vagy a felcímkézett tárgyak közül keresse meg azokat, melyek neve ‘m’-mel betűvel kezdődik. Esetleg színleld, hogy nem találsz valami számodra fontosat, és kérd meg gyermeked, hogy keresse meg számodra.

Sétáljatok

Ismerjétek meg együtt lakóhelyeteket! Sétáljatok sokat! Keressétek meg a fontosabb intézményeket: rendőrség, tűzoltóság, iskola, kórház, stb. Beszéljetek róla, kik dolgoznak ezeken a helyeken, és mi a munkájuk. Otthon akár le is rajzolhatjátok, a nagyobbak pedig egy rövid összegzést is készíthetnek. Ezekből a rajzokből és írásokból készíts kártyákat. Ha legközelebb megint annál az intézménynél jártok, ismét beszélgessetek erről a témáról, kérdezd ki, mire emlékszik, kik dolgoznak itt, mi a munkájuk. Elővehetitek az otthon készített kártyákat is. Kérd meg gyermeked, hogy válassza ki a megfelelő kártyát az adott épületnél.

Énekeljetek, mondjatok mondókákat

Sok olyan énekés mondóka van, amely segít a betűk, számok, napok, évszakok és testrészek megismerésében. Keress ilyeneket, és énekeljetek, szavaljatok együtt. Ha nincs ötleted, akkor gyakorolhatjátok az óvodában, iskolában tanult dalokat, verseket is. Az éneklés, mondókázás nincs időhöz, helyszínhez kötve. Énekelhettek az autóban, otthon vagy a fürdőszobában is. Gyermeked így könnyedén tanul meg sok olyan információt, amelyekre később szükség lehet. A mondókázás és éneklés segítségével ráadásul javíthatod gyermeked szókincsét és ritmusérzékét, melyekre nagy szüksége lesz például az írás és olvasás során. .

Milyen nap van?

Vegyetek egy lapot, felül hagyjatok ki helyet a hónap nevének, és rajzoljatok rá 31 négyzetet. Akasszátok fel a falra a gyermeked szemmagasságában. Készítsetek kártyákat a hónapok nevével, a hét napjai nevével és számokkal. A hónap elején tűzzétek fel a hónap nevét és az első kockába az 1-es számot a megfelelő nap nevével, és ezt folytassátok tovább az elkövetkezendő napokban is. Így gyermeked megérti és megtanulja, hogyan telnek a hónapok, hogyan követik egymást a hét napjai és a számok.

Fényképezd le a családtagokat

Készítsetek fotót a rokonokról, barátokról, és tűzd fel a képeket a gyermeked szobájában lévő táblára, vagy készítsetek belőlük tablót. Írjátok fel azt is, hogy ki milyen rokonságban áll gyermekeddel: anya, apa, nagyapa, nagyanya, testvér, nagybácsi, unokatestvér, stb. Beszélgessetek rendszeresen ezekről a viszonyokról.  Később akár családfát is összeállíthattok.

Játsszatok meteorológust

Készítsetek négyosztatú ablakkeretet papírból, majd akasszátok fel a falra. Rajzoljatok piktogramokat az időjáráshoz (szél, eső, napsütés, hó, stb). Minden rajzhoz készítsetek szöveges leírást is. A hónapok és az évszakok nevét is írjátok fel egy egy kártyára. Az ablakkeretbe tűzzétek be ezeket a kártyákat, és rendszeresen frissítsétek őket.


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

A teljesítménykényszer rabságában
A szülők között valóságos versenyfutás folyik azért, hogy gyermekeikbe minél több ismeretet...

Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak
Tanárként sokszor nehéz azzal szembesülni, hogy az osztályban vannak olyan gyerekek, akik olvasási...

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Problémák az iskolában. Mit tehetsz?
A legtöbb szülő életében előbb-utóbb elérkezik az a nap, amikor levelet kap gyermeke iskolájától,...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Imádom használni, sok örömöm van benne. A gyerek is szívesen játszik vele.

Posztós Lászlóné, Fót

Érdekel >>>


Nagyon jó, a feladatok ötletesek, érdekesek, játékosak. Leköti a gyermek figyelmét, izgatottan várja a következő feladatot. Nem csak diszlexiás gyermek számára jó, hanem gyakorlás szintjén bárkinek.

Haluska Zoltánné, Makó

Érdekel >>>


Szemmel láthatóan javított a gyermekem matekeredményén, a tanulási kedvét is javította!!! Örömmel és magától gyakorol !

Váti Csilla, Budapest

Érdekel >>>


Szenzációs játék!!! Alsós tanító vagyok. Sok gyermeknek probléma a diszlexia. Na és a "nem akarok olvasni" is. Ezzel a programmal úgy olvas a gyermek, hogy észre sem veszi. Közben pedig egyre gyakorlottabban siklik szeme a betűkön.

Dvornitzky Tamáné, Tiszaföldvár

Érdekel >>>


A Varázsbetű és az évek során a hirleveleik által nyújtott sok jó tanácsuknak köszönhetően ma egy tanulni szerető és tudásra szomjazó kisfiú büszke anyukája lehetek. A Varázsbetűvel játszva és nevetve sajátította el az alapvető ismereteket! Ma már szinte szárnyal!

Fülöp Erzsébet Nóra, Marosvásárhely

Érdekel >>>


Zseniális! Boldogság gyereknek és szülőnek egyaránt!

Dr. Szirmák Noémi, Budapest

Érdekel >>>


Aktiváltuk a csomagot, és a gyerekek már nagy örömmel játszanak a játékokkal. Hiszem, hogy a hasznukra válik. Nagyon tetszik a gyerekeknek és nekem is!!! Már az öt éves fiam is odaült, s mivel már jó pár betűt ismer, most ő is igyekszik, s olvasgatja össze a szavakat, hogy tudjon játszani. Köszönjük még egyszer!!

Jákob Zoltánné Tünde (három gyermekes édesanya, s angol tanár), Sárbogárd

Érdekel >>>


A Varázsbetű Programcsalád szoftverrel gyakorlunk az unokámmal. Jó, használható megoldás ez a program. Nem csalódtam.

Szögi Erzsébet, Szolnok

Érdekel >>>


Évek óta használom, szeretik a gyerekek is. Örömmel láttam, hogy a korábbi verzióhoz képest mennyi mindenen javítottak. Köszönöm!

Farkas Lászlóné, Eger

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Játék a betűkkel - Ajándék feladatlap
A mai napra is egy játékos feladatot készítettünk: a megadott betűkből kell értelmes szavakat...

Hogyan legyek jó szülő?
Szülőnek lenni életünk egyik legfontosabb szerepe. Éppen ezért mindig ott bujkál bennünk a kérdés:...

Fekete Péter, a szókincsfejlesztő
A szövegértés fejlesztésének egyik legfontosabb eleme a szókincs bővítése. Egyrészt az ismert...

A szövegértés nehézségei
Egyre több gyereknek okoz gondot az olvasott szöveg megértése, feldolgozása, a lényeg kiemelése, és...

Mai Maugli
A beszéd és az elme fejlődése szorosan összefügg. Beszéd nélkül elképzelhetetlen a gondolkodás, és...

Játékötletek szókincsfejlesztéshez
Könnyű belátni, miért fontos a szókincs bővítése: minél kevesebb a szövegben az ismeretlen szó,...

Alkoss szavakat – Ajándék játék
A mai napra is egy játékos feladatot készítettünk. A megadott szótagokból kell értelmes szavakat...

Majd kinövi? INPP módszer a tanulási képesség fejlesztésére
Gyermeked túl későn tanult meg beszélni? Éjszaka sokáig bepisilt vagy sokáig szopta az ujját? Kicsi...

Gondolatok az emlékezetünkről
Milyen egyszerű lenne tanulás helyett bekapni pár tudás-pirulát! Sajnos ez még nem működik, de azért...

A játék mindig jó megoldás
Az angol nyelvtanulás során nagyon fontos a játékosság. A gyerekek lételeme a játék, játék közben...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb