Ez már dadogás?

A gyermekkor a mesék világa.

Már ebben a korban is nagy figyelmet kell szentelni a lelki fejlődésnek. Hiszen a társadalomba való beilleszkedés első állomása az óvoda, ahol különböző elvárásoknak kell megfelelnie gyermekednek. Ez sajnos nem megy zökkenőmentesen, s benne is kialakulhat a szorongás. A dadogás és a szorongás pedig szorosan kapcsolódnak egymáshoz.

Miért akad meg gyermeked beszéd közben?

Az óvodába lépéskor - 3 éves kor körül - nagyot ugrik a gyermekek beszédfejlődése. Napról napra új szavakat, kifejezéseket tanulnak. A 2-3 szavas mondatokat egyre hosszabb mondatok váltják fel. Gyermeked igyekszik minél pontosabban kifejezni kívánságait, kéréseit, elmondani érzéseit. Ehhez egyre könnyebben találja meg a megfelelő szavakat.

Ahhoz, hogy ez ilyen nagyszerűen sikerüljön neki, sok mindent egyeztetnie kell. Meg kell találnia a megfelelő szavakat, helyesen ragozva mondatba illeszteni ezeket, jól kiejteni, hogy a környezete is megértse, mit is akar mondani valójában. Figyelnie kell a gondolatai rendezésére, hiszen követhetetlenné válik, ha össze-vissza rakosgatja a mondatokat. Természetesen mindent szeretne gyorsan elmesélni. (Biztosan tapasztaltad már, hogy gyermeked szinte levegőt sem vesz, csak sorolja-sorolja, mi minden is történt vele aznap az óvodában.)

Nem várok!

Ebben az életkorban jellemző, hogy a gyermek lehetőleg azonnal, késedelem nélkül szeretné új élményeit és felfedezéseit megosztani másokkal. Ehhez azonban még ügyetlenek, fejletlenek azok az izmai, amelyek a beszéd kivitelezéséért felelősek. Ráadásul akármilyen gyorsan gyarapodik is a szókincse, mégsem mindig találja meg a mondanivalójához megfelelő szavakat. Ezért fordul elő, hogy egy-egy szót addig ismételget, míg a másik eszébe nem jut.

Az ilyen típusú "dadogás" élettani dadogás. Azaz ebben az életkorban gyakran fordul elő. A logopédiai terápia ebben az esetben elsősorban a szülőnek szóló tanácsadásból áll. Szerencsés esetben óvodáskor végére a megakadások megszűnnek.

Mi a teendő?

Hogyan viselkedjen megakadások esetén?

Döntő a család pozitív magatartása. Fontos, hogy legyen időd gyermekedre. Ha beszél Hozzád, akkor teljes figyelmeddel fordulj felé, hallgasd végig türelmesen. Hagyj neki elég időt a mondanivalója átgondolására.

Előfordul, hogy gyermeked valamit mondani akar, de éppen abban a pillanatban nincs időd végighallgatni őt? Ez - sajnos - szinte már természetes mai rohanó világunkban. Ilyenkor mondd meg neki, mikor fogsz csak rá figyelni. Például: "Elintézem ezt az átutalást, aztán megbeszélhetjük, amit szeretnél."

Teremts kellemes légkört, nézz végig gyermekedre. Még akkor se nézz félre, ha akadozik, vagy szünetet tart. Mindig fordulj felé, legyen köztetek bizalmas légkör. Így jelezheted gyermekednek, hogy milyen fontos neked.

Hogyan beszélj gyermekeddel?

Elsődleges a jó beszédpélda mutatása. Azaz gyermekeddel lehetőleg lassan, nyugodtan, helyes hangsúlyozással beszélj. Próbálj meg egyszerű, rövid mondatokat használni, ne magyarázd túl a dolgokat.

Fogadd el a hibás beszédet, ne javítsd gyermeke beszédmódját. Hagyd őt, ne ismételgesd megakadásait.

Próbálj igazi beszélgetést kialakítani. Ne csak kérdezgesd gyermeked, mert akkor kihallgatás jellege lesz az egésznek. Te is meséld el saját élményeidet gyermekednek. Ettől még bizalmasabbá válik a légkör.

Beszélj-e gyermekeddel a megakadásokról?

Az élettani dadogás időszakában (nagyjából óvodás korban) gyermeked a beszéd tartalmára figyel, nem veszi észre saját beszédmódját. Ezért nem is kell vele erről beszélni addig, amíg zavartalanul mesél, s nem zavarják saját megakadásai. Ha a szomszédok, barátok, vagy az idegenek nem hozzák szóba a megakadásokat, vagy akár saját maga nem kérdez ezzel kapcsolatban, ne bolygasd a témát. Ha gyermeked szándékosan elkezd figyelni a beszédére, az bizonytalanabbá teheti őt, hiszen azon fog fáradozni, hogy folyamatosabban beszéljen. Ennek következtében aztán egyre többet fog megakadni.

Csak ha ő is akarja

Akkor van értelme a "dadogásról" beszélni, ha gyermeked saját maga kérdéseket tesz fel ezzel kapcsolatban, ha megakadásai miatt kinevetik, vagy kicsúfolják. Ha magától hozza szóba saját beszédproblémáit gyermeke, s emiatt haragos, ingerült, s beszédét rossznak ítéli, nem szabad hitegetni. Nem szabad a gondot a szőnyeg alá söpörni. Beszélni kell vele a problémákról, és szükség esetén tanácsadásra menni.

Tudatosítsd gyermekedben, hogy a beszédkészség csak egy az adottságok közül, s mindenkinek, így neki is vannak nagyon jó, átlagos és gyengébb adottságai. Hívd fel a figyelmét arra, hogy milyen jó tulajdonságokkal rendelkezik, miben ügyes. Jobb, ha ezekre figyel, mint a hibáira.

Hogyan segíthet a Varázsbetű?

Az élettani megakadások egyik okozója, hogy gyermeked nem tudja kellő gyorsasággal előhívni belső "lexikonából" a mondanivalójához szükséges szavakat. Valószínű, hogy a Te gyermeked is rengeteg szót ismer. A passzív szókincs, azaz azok a szavak, melyeket ismerünk, megértünk, de nem használunk mindennapi beszédünkben, azonban nem azonos az aktív szókinccsel, amit bizonyos helyzetekben használni is tudunk.

Ezen segít a Varázsbetű Képnézegető játéka. A hatalmas képmennyiséget szabályozható sebességgel sorakoztatja egymás után a program, ezzel aktiválja gyermeked szókincsét. Ha elidőznétek egy-egy képnél - azt is megtehetitek: válasszátok a "kézi váltás" gombot a Beállításokban.

S hogy mennyire sikerült "aktivizálni" gyermeked szókincsét? A Programcsalád Keresztrejtvény című játékával azonnal ellenőrizheted. A képernyő bal oldalán lévő képek nevét kell beírni a jobb oldalon lévő hálóba - óvodások esetében szükség van egy nagyobb testvér vagy valamelyik szülő segítségére. Ha sikerült megfejteni valamennyi kép nevét, megfejtésül egy új szó a jutalom.

Kattints ide, és tudj meg többet róla, hogy hogyan segíthetsz gyermekednek!


Kérlek, ha tetszett, nyomd meg a Like gombot! Ezzel nem csak nekünk segítesz, hanem ismerőseidnek is!

Gondolkodjunk közösen! Mondd el a véleményed!

Legnépszerűbb bejegyzések

Mi lesz a kitűnők sorsa?
Vajon felnőve mi lesz a kitűnő tanulók sorsa? Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke osztályelső...

Képességfejlesztés a családban
Naponta tapasztalom, hogy a gyermekek közül sokan nem rendelkeznek elegendő ismerettel az őket...

Tiltsuk be a házi feladatot!
Egy amerikai oktatáskutató tanulmányának eredményei azt mutatják, hogy a házi feladat nem...

Megszeretheti gyermekem az olvasást? 13+1 ötlet szülőknek az olvasási képesség fejlesztéséhez
A Te gyermeked olvas mindennap? Sajnos egyre ritkább, hogy a gyerekek a szórakozás kedvéért...

Az az átkozott helyesírás!
Az egyik leggyakrabban hallható panasz a szülők részéről, hogy gyermekük helyesírása pocsék. Nem tud...

10 ötlet a gyorsabb otthoni tanulásért
Az otthon a legtöbb gyereknek a biztonságot jelenti, és ez így van jól. De pont ezért nehéz rávenni...

Játékötletek a diszlexia megelőzéséhez
Ma néhány olyan játékot javaslok Nektek, melyek segítségével gyermeked olvasási képességeit...

Olvasásfejlesztés születéstől fogva
Bármilyen meglepően hangzik, az olvasásfejlesztés nem az iskolában, sőt még csak nem is az óvodában...

Legfrissebb bejegyzések

Hogy javíthatod legegyszerűbben gyermeked iskolai eredményeit?
Bár mindannyian tudjuk, hogy iskolába kipihenten kell menni, mégis sok gyerek fáradtan lép be reggel...

A teljesítménykényszer rabságában
A szülők között valóságos versenyfutás folyik azért, hogy gyermekeikbe minél több ismeretet...

Hogy segíts egy diszlexiás diáknak? - 12 tipp tanároknak
Tanárként sokszor nehéz azzal szembesülni, hogy az osztályban vannak olyan gyerekek, akik olvasási...

Diszgráfia - A tanulási zavar, amiről tudnod kell
Gyermeked füzete hemzseg a helyesírási hibáktól, gyakran még olyan egyszerű szavakat is elront, mint...

Hogyan válassz iskolát gyermekednek?
Ha olyan szerencsés vagy, hogy kiválaszthatod gyermeked iskoláját, akkor érdemes alaposan...

Játékosan könnyebb - Játékötletek olvasástanuláshoz
Mára olyan játékokkal készültünk, melyek segítségével az írás, a betűtanulás, a betűkapcsolás...

Mit tehetünk, ha diszlexiás gyermekünk vért izzad az idegen nyelv elsajátítása közben?
Mivel a diszlexiás gyerekeknek általában gyenge a rövidtávú memóriája, az emlékezetfejlesztő...

Autizmus
Az autizmust az agy működési zavara okozza. A zavar az egész életen keresztül fennáll, befolyásolja...

Kazal Kolos

Az olvasás öröm is lehet!

Azért dolgozunk, hogy egyetlen gyermek se valljon kudarcot az életben olvasási problémái miatt!


Találkozzunk a Facebookon is!



Töltsd le a Varázsbetű Programcsaládot ingyen!

Négynapos ingyenes tesztelési lehetőséget biztosítunk Neked! Töltsd le a Varázsbetű Programcsalád telepítőjét, és használd a programokat négy napig ingyen!

Kipróbálom >>>



Adj egy esélyt gyermekednek!

Rendeld meg a Varázsbetű Programcsaládot most
99.660 Ft helyett

39.700 forintos

áron, és ajándékba kapod

Varázsbetű Szókincstár

című, diszlexiásoknak készült angol nyelvtanuló csomagunkat, és

Útmutató a Varázsbetű Programcsalád használatához

című könyvünket!

Megrendelem >>>


Hogyan tehet szert gyermeked pár hónap alatt használható angol nyelvtudásra?

Nincs titok, csak egy egyszerű és hatékony módszer, melynek segítségével bármelyik általános iskolás gyerek pár hónap alatt képessé válik megértetni magát angolul, és ő is megérti, hogy mit mondanak neki

Tudj meg többet >>>


Vevőink írták

Az eddigi tapasztalataim nagyon jók. Már most észrevenni a fejlődést gyermekemnél és szereti csinálni a feladatokat. Magától ül le "játszani".

Pirtyák Zsanett, Číčov

Érdekel >>>


Nagyon tetszik a gyermekeimnek. Kifejezetten ajánlom autista gyerekeknek is. Nagy eredményeket érünk el a programmal.

Kovács Klaudia Éva, Szekszárd

Érdekel >>>


A programcsaládot két iskolás (alsós) gyermekemnek vettem meg. Nincs tanulási problémájuk, de így nagyon jól be lehet gyakorolni az iskolában tanultakat. Eddig a feladatlapok készítése, ellenőrzése sok időmbe telt, így több időnk marad a gondtalan játékra, a gyerekeket sem kell noszogatni, hogy gyakoroljunk.

Csige Mónika, Sárisáp

Érdekel >>>


8 éves kisfiam, aki áldiszlexia tulajdonságokat produkál, mert nem túl jó a módszer, amivel olvasni tanul, most, mint a megtáltosodott kis paci, úgy ül a feladatok előtt, és csinálja.

Végh Ivett, Székesfehérvár

Érdekel >>>


Gyermekemet nagyon nehéz rávenni az olvasásra, de ezzel a programmal szívesen tanul, és napról napra észrevehető a fejlődése is.

Sneider Gabriella, Nyíregyháza

Érdekel >>>


Szerintem nagyon szuper, nagyon érdekes feladatok vannak benne. Hasznos lesz a gyermekem számára.

Ungváriné Dudás Hajnalka, Cegléd

Érdekel >>>


Kellemesen "csalódtam" :) Gyermekem nagy örömmel használja, alig várja, hogy további érdekes feladatokat oldhasson meg, és tanulhasson! Szívesen ajánlom mindenkinek!

Fodorné Gubik Eszter, Szentkirályszabadja

Érdekel >>>


Iskolánkban több mint 6 éve használom a programot, a diszlexiás diákok reedukációja, fejlesztése során. Kiváló szakmai segítségnek tartom, és szinte minden órán használom. Köszönettel és üdvözlettel: Bagoly Lászlóné szakvizsgázott fejlesztőpedagógus

Nyáry Pál Általános Iskola és AMI, Nyáregyháza

Érdekel >>>


Nagyon tetszik. Főként, hogy játszva tanulhatnak, fejlődhetnek a gyerekek, és van sikerélményük is.

Somlainé Pétervári Erika, Kaposvár

Érdekel >>>


Az játékokat gyermekem szívesen csinálja.Örömmel tölti el Katát, hogy a feladatokat jól csinálja. A napi gyakorlás eredménye a tanulmányi eredményeinkben is mutatkozik. Védőnőként csak ajánlani tudom minden olyan gyermek édesanyjának, akinél felmerül bármiféle tanulási nehézség.

Kovácsné Barta Anita, Borsodbóta

Érdekel >>>


További idézetek...


További cikkek

Ajándék játék - Arcjáték
Ma egy olyan játékot készítettünk Neked és gyermekednek, melynek segítségével az érzelmek...

Különbségkereső
Mi a különbség a két kép között? A különbségkereső képpárok hatásosan fejlesztik gyermeked olvasási...

Így fejlődik gyermeked beszéde
Az anyanyelv elsajátítása nehéz munka: gyermekednek fel kell ismernie a beszédhangokat, meg kell...

Hangkereső kígyó - Ajándék játék
Az olvasáshoz és az íráshoz szükséges, hogy gyermeked képes legyen hangokra bontani a szavakat, majd...

Megelőzhető-e a pöszeség?
A pösze gyermek beszédében egy vagy több hang torzul, hibásan jelenik meg, ami az iskolába érve...

Kinőheti gyermeked a pöszeséget?
Nagyon gyakori probléma a gyerekek között a pöszeség. Ma arról olvashatsz, hogy hogyan alakulhat ki...

Beszédhiba és olvasás
A beszédhiba gyakran okoz diszlexiát. Ma arról olvashatsz, hogy mit tehetsz gyereked beszédének...

A mese hatalma
Rendszeresen olvasol gyermekednek? Az olvasás folyamatának előkészítésében nagyon fontos szerepe van...

Ügyes kézzel könnyebb az írás!
Szülőként az egyik legfontosabb feladatod gyermeked kézügyességének fejlesztése, és erről még az...

Képrabló - Ajándék társasjáték
A társasjáték nagyon jó szórakozás, ráadásul gyermekeddel való kapcsolatodat is megerősíti. Éppen...


Kazal Kolos
Varázsbetű Fejlesztő Műhely
8230, Balatonfüred, Dózsa Gy. u. 11.
Telefon: +36-87/482-155, Mobil: +36-30/227-06-91
e-mail:iroda@varazsbetu.hu

Copyright © Varazsweb